28. júla 2023
Kategorie: Bývanie

V modernej chladničke ostanú vaše špeciality vždy čerstvé a chutné

Ak ste sa práve rozhodli zadovážiť si novú výkonnú chladničku a neviete celkom presne, podľa akých kritérií ju vybrať, my vám to uľahčíme. Predstavíme vám jednotlivé typy, ich energetickú náročnosť, potrebný objem i prvotriedne doplnkové funkcie.

Veľkosť chladničky

Pri zvolení vhodnej veľkosti pamätajte na to, že na jedného člena v rodine pripadá asi 70 litrový objem chladničky. Pokiaľ ide o mrazničku, rátajte s minimálne 20 litrami navyše. Spotrebič môžete umiestniť ako voľne stojaci kdekoľvek budete chcieť alebo môžete staviť na inovatívnu verziu vstavanej chladničky do kuchynskej linky. Tento variant pôsobí veľmi atraktívne s nádychom estetiky.

Typy chladničiek

Monoklimatické modely sa vynikajúco hodia na uskladnenie veľkého množstva potravín, preto vynikajú mohutnejšou objemnosťou a nedisponujú mraziacim boxom. Sú vhodné a určené najmä do veľkých reštauračných kuchýň. Medzi vyhľadávané a žiadané patria kombinované chladničky, ktorých súčasťou je chladnička s mrazničkou. Je výhodné, že mraznička sa môže nachádzať v hornej, ale i dolnej časti. Situovanie v dolnej časti oceníte určite, pretože nebudete nútení sa sústavne ohýbať pri vyberaní dobrôt z vrchnej chladiacej časti. Absolútnou jednotkou s vysokokvalitným spracovaním sú americké typy chladničiek. V ponuke nájdete dvojdverové aj štvordverové modely s dostatočnými rozmermi v lákavom modernom dizajne. Príjemným prekvapením je nápojový automat i zariadenie na výrobu ľadu, ktoré objavíte na dvierkach.

Kompresor a energetický výkon

U starších typov ste sa bežne stretávali s dvoma zabudovanými kompresormi. Dnes tomu tak nie je a dnešné vynovené modely sa môžu pochváliť jedným kompresorom s jedným či dvomi okruhmi. Vďaka dvojkruhovému systému je teplota v mraziacej i chladiacej časti zvolená nezávisle od seba. Nadštandardný invertorový kompresor si vás získa nielen nerušeným tichým chodom, nižšou spotrebou energie, ale aj dlhou životnosťou. V porovnaní s klasickým je schopný sa sám prepnúť plynulo na odlišný prevádzkový režim s nižším počtom otáčok. Výsledkom je stabilný chod a dlho čerstvé a svieže potraviny aj kvôli optimálnemu riadeniu teploty. Údaje o energetickej spotrebe získate z energetického štítku, ktorý zaznamenal v súčasnosti významné zmeny. Typy s najvyššou mierou úspory energie sú označené triedou A a naopak tie s vysokou energetickou spotrebou zas písmenom G.

Funkcie pre zvýšenie pohodlia

  • Nulová zóna – jej doménou je teplota približne 0 °C s výbornou a optimálnou vlhkosťou, ktorá zabezpečí pre citlivú zeleninu a ovocie omnoho dlhšiu vitalitu a čerstvosť so zachovaním prospešných minerálov a vitamínových látok.
  • Beznámrazová technológia – s tvorbou námrazy je úzko spojená zvýšená spotreba energie chladničky i nie príliš pozitívny vplyv na sviežosť pokrmov. Nevynímajúc samotný proces odmrazovania, ktorý určite príjemný nie je. Preto sa pri prvotriednych typoch bežne stretnete s beznámrazovým systémom, ktorý vás od tejto činnosti odbremení.
  • Super chladenie – program, ktorý sa osvedčil pri bohatých nákupoch, kedy do chladničky uložíte objemné množstvo mäsa, zeleniny, ovocia a hotových jedál. Jeho spustením dôjde k extra rýchlemu schladeniu obsahu chladničky.
  • Super mrazenie – prudké zmrazenie predstavuje záruku zachovania dobrej pôvodnej kvality produktov.
  • Antibakteriálna ochrana – špecifická zmes strieborných iónov, ktoré pokrývajú vnútornú stenu zariadenia skvelo ničí škodlivé toxíny, mikroorganizmy i odpudzujúce pachy.
Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: