30. septembra 2022
Kategorie: Lifestyle

Vegánstvo – nový spôsob stravovania či životný štýl?

Pojem vegán, alebo vegetarián sa u nás často spája s jedlom. Vegetariáni vylúčili zo svojej stravy mäso a nahrádzajú ho len rastlinnou stravou. Ak vylúčite zo svojej stravy aj produkty, ktoré pochádzajú zo živých zvierat stávate sa vegánom.

Vegánstvo ale nie je len spôsob stravovania, je to životný štýl, ktorý berie ohľad na živé tvory. Tento životný štýl je založený na filozofii aby náš spôsob života neubližoval a nevyužíval iné tvory. Vylúčenie len mäsa a rýb zo stravy nie je všetko. Vegáni nekonzumujú ani produkty, ktoré sa získavajú zo zvierat ako

  • mlieko a mliečne výrobky
  • vajíčka
  • med
  • živočíšna želatína
  • ikry

Vegánstvo pokrýva všetky aspekty života. Dotýka sa nie len stravovania ale aj ďalších stránok každodenného života. U vegánov nenájdete ani

  • kožené, hodvábne a vlnené oblečenie, topánky a doplnky, pravé kožuchy
  • kozmetiku, ktorá obsahuje živočíšne zložky (včelí vosk, med, lanolín, mlieko,…) alebo je testovaná na zvieratách

Predstaviť si život bez oblečenia z vlny a kože nie je pre nikoho z nás nemožné. Dnes už existuje množstvo materiálov, ktoré tieto materiály perfektne nahradia. Zohnať kozmetiku bez živočíšnych produktov v súčasnosti tiež nie je problém. Stačí si len vybrať tú, ktorá má na obale logo „vegan“. Zároveň tak budete mať aj istotu, že tieto kozmetické produkty neboli ani testované na zvieratách.

Na čo si dať pozor

Jediné na čo si musia vegáni dávať dobrý pozor je stravovanie. Množstvo životu prospešných látok získavame aj zo živočíšnej stravy. Ide hlavne o vitamín B12, vitamín D, zinok, železo a omega 3 mastné kyseliny. Tieto zložky sa nachádzajú aj v rastlinnej strave ale v menšom množstve a sú pre ľudský organizmus ťažšie dostupné než zo živočíšnej stravy.

Ďalšími dôležitými látkami, ktorých nedostatok sa môže u vegánov často prejaviť sú bielkoviny (proteíny). Tieto zložky sú hlavnými stavebnými jednotkami svalovej hmoty a hrajú dôležitú úlohu aj pri ďalších životne dôležitých procesoch v organizme. Množstvo komplexných bielkovín sa nachádza práve v mäse a živočíšnych produktoch. Bielkoviny sa nachádzajú aj v rastlinách ale nie v komplexnej forme, preto je dôležité aby ste ich dopĺňali napríklad aj v podobe výživových doplnkov stravy.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: