16. marca 2022
Kategorie: Zdravie

Poradíme vám ako sušiť a využiť šípky – časť 1.

Každoročná činnosť, ktorá neodmysliteľne patrí k jeseni a zime je sušenie a zber  šípok. Viete, že po príchode prvých mrazov sa znásobí chuť šípok? Dnes vám poradíme ako môžete sušiť šípky a kedy ich môžete zbierať, tak aby ste z nich získali maximum liečivých látok.

Prečo a kedy je vhodné zbierať šípky?

V posledných 4 mesiacoch v roku je obdobím najideálnejším pre zber šípok. Najlepšie výsledky dosiahnete pri suchom a slnečnom počasí, kedy sú šípky už zrelé, čo sa prejavuje oranžovou až tmavočervenou farbou, suchým a nezamrznutým plodom. Vtedy si v sebe tieto plody uchovávajú aj najviac vitamínov. Budete potrebovať nielen krásne počasie, ale aj košík vystlaného servítkou, rukavice, kliešte a hladké oblečenie, ktoré sa vám nebude zachytávať do šípkového kríka.

Návod na to, ako správne sušiť šípky

Po každom zbere šípok ich triedite od hnilých alebo chorých šípok. Pomocou noža odstráňte okvetie šípok a umyte ich. Následne ich rovnomerne poukladajte na suché, tmavé a dobre vetrané miesto, kde budú pomaly schnúť. Potom ich premiestnite na plech vystlaný papierom na pečenie alebo na drôtenú mriežku, kde sa voľne usušia na vzduchu. Sušiace sa plody jemne prekryte papierovou utierkou, aby ste zamedzili ukladaniu prachu. Šípky pravidelne kontrolujte.

Koľko trvá sušenie plodov a ako ich skladovať?

Dobré vysušenie plodov šípkového kríka trvá v priemere 2 týždne až 2 mesiace. Všetko závisí od podmienok v akých plody sušíte. Sušením v rúre môžete celý proces urýchliť, avšak dávajte pozor, aby ste plody nespálili. Nastavte teplotu na 70 °C a zapnite ventilátor, ktorý bude rovnomerne rozháňať horúci vzduch v rúre.

Ak máte k dispozícii sušičku na ovocie, držte sa návodu na sušenie toho ktorého plodu. Dobre ošetrené šípky vydržia aj niekoľko rokov v tme a v dobre uzatvárateľných nádobách (plechovky, sklenené nádoby, látkové vrecká). Ak sú šípky dobre usušené po rozdrvení by mal z nich ostať len šípková prášok.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: