29. apríla 2014
Kategorie: Lifestyle, Tipy a rady

Ako sa správne učiť?

Pokiaľ aj vy máte problém s tým, že máte v škole zle známky vďaka tomu, že máte problémy s učením, tak by ste si určite mali prečítať tento článok. Dostávate zlé známky a rodičia, kamaráti či učitelia vám vravia, že ste „sprostí“? Určite nie ste!

Otázkou ako sa správne učiť sa zaoberá mnoho ľudí. Určite ste už boli (aspoň v stručnosti) poučení o tom, ako sa máte učiť. Mnoho učiteľov požaduje od žiakov, alebo študentov to, aby sa všetko učili naspamäť. A tu by som sa chcel trošku pozastaviť. Presne toto je ten problém, prečo žiaci dostávajú zlé známky. Keď žiaci uvidia niekoľké strany, ktoré sa musia „našprtať“ tak určite nie sú šťastný. Taktiež ďalším problémom je nedostatočná motivácia. Mnohí učitelia pôsobia na prednáške/hodine úplne nudne a miesto získavania informácií, žiaci nedávajú pozor.

Ako zabrániť zlým známkam a ako ohúriť rodičov?

Tak tieto otázky sú naozaj nadlho. Aby som vám to skrátil, pokúsim sa vám spísať taký menší postup, ako byť úspešný v škole a ako sa učiť.

Učebný systém

Asi najdôležitejšou vecou, vďaka ktorej získavam zo skúšok dobré známky je môj vlastný učebný systém. Ako si vytvoriť vlastný? Treba ho len nájsť, potom už bude všetko v poriadku. Záleží už len na vás, aký učebný systém si zvolíte vy. Ak si dokážete zapamätať slová alebo scénky vo filmoch, klipoch či pesničkach, možno by ste sa mohli učiť pozeraním rôznych dokumentov. Internet je v súčasnosti snáď v každej priemernej domácnosti a dokumentov je snáď milión. Ja osobne sa učím pomocou vlastných poznámok. Poznámky, ktoré nám diktujú v škole si absolútne nepíšem, na hodinách nedávam pozor a aj napriek tomu dostávam výborné známky! Pýtate sa ako? Najprv si zoženiem učebné dokumenty( napr. zo zones.sk), párkrát si to prečítam a snažím sa spraviť čo najkratší ale zároveň čo najpodstatnejší „výcuc“. Po spísaní zhrnutia si to prečítam maximálne dvakrát a viem to! Ako je to možné?  Počas toho, ako si vytváram „výcuc“, podvedome sa mi zapamätávajú dané fakty.

Motivácia

Pokiaľ nemáte nejaký pohon, nepohnete sa z miesta. Aby ste vykonali nejaký krok, musíte mať palivo. A práve motiváciu možno nazvať palivom pri učení. Pokiaľ nemáte dostatočnú motiváciu, nenaučíte sa to. Možno si poviete, že však ešte mám čas, neskôr to zvládnem, no opak je pravdou. Vďaka odkladaniu povinností (prokastinácií) zabíjate svoj drahocenný čas, ktorý by ste mohli určite lepšie využiť. Prestavte si ten blažený pocit: Dostanete dobrú známku, rodičia vás pochvália a možno vám niečo aj dajú. Zmení sa ich celkový prístup ku vám. Neodkladajte veci na zajtra, spravte to ešte dnes!

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: