Výhody ortopedickej obuvi: ako sa vyhnúť plochým nohám
Ženy chcú vyzerať štýlovo, ale nechcú sa vzdať pohodlia. To sa dá dosiahnuť nosením dámskej ortopedickej obuvi. Povieme vám, aké sú ich výhody a ako si ich vybrať.
Prečo vznikajú ploché nohy: dôsledky a preventívne opatrenia
Plochá noha je patológia, pri ktorej sú prirodzené klenby znížené a chodidlo sa čiastočne alebo úplne dotýka povrchu podlahy. Takáto deformácia sa vyvíja pomerne dlhý čas. Môžu sa vyvinúť ploché nohy u dospelých? Samozrejme, že áno. Dôvody vzniku plochej nohy u dospelých sú totiž pomerne rôznorodé:
- dedičnosť;
- následky zlomenín a poranení dolných končatín;
- nadmerná alebo nedostatočná fyzická aktivita;
- iné patologické stavy pohybového aparátu;
- nosenie nekvalitnej obuvi a mnohé ďalšie.
Ploché nohy môžu mať rôzne následky:
- bolesť a nepohodlie pri pohybe a státí;
- kŕče;
- opuchy nôh;
- únavový syndróm;
- zrakové deformácie nôh;
- riziko iných ortopedických patológií;
- poruchy vnútorných orgánov a systémov.
Na prevenciu plochých nôh sa odporúča:
- Cvičenie. Patrí medzi ne napríklad ohýbanie a naťahovanie prstov na nohách, zdvíhanie špičiek a stláčanie predmetov nohami.
- Zníženie nadmernej námahy a predchádzanie zraneniam.
- Zdravý životný štýl.
Najúčinnejším opatrením je však nosenie vhodnej obuvi na ploché nohy (dámskej). Poskytne vám správnu podporu klenby a odpruženie. Existujú modely pre iné patologické stavy nôh. Napríklad obuv na vbočený palec (hallux valgus) pomôže ženám, ktorým sa vyvinul alebo sa vyvíja vbočený palec.
Ako si vybrať správnu dámsku obuv?
Ak sa u vás prejavia príznaky plochých nôh, mali by ste sa radšej poradiť s ortopédom. Po vyšetrení lekár stanoví diagnózu a povie vám, aká zdravotná obuv na ploché nohy je vo vašom prípade najpohodlnejšia.
V opačnom prípade pri rozhodovaní o výbere topanok na ploché nohy venujte pozornosť týmto parametrom:
- Podpora klenby chodidla. Za to je zodpovedná stielka a supinátor.
- Pohodlná podrážka. Pevná, ale pružná pre dostatočné odpruženie. Malý podpätok alebo až 4 cm zvýšená podrážka pod pätou.
- Premyslená konštrukcia zvršku. Priestranná špička a mierne tuhá zadná časť, prírodné materiály pre dobré vetranie a pohodlie pri chôdzi.
Správna veľkosť je veľmi dôležitá aj pri výbere ortopedickej obuvi. V opačnom prípade sa nedosiahne preventívny a terapeutický účinok.
Ako vybrať správnu veľkosť obuvi? Algoritmus je pomerne jednoduchý:
- státie na list papiera;
- držte ceruzku alebo fixku kolmo a označte si špičku palca a päty;
- odmerajte dĺžku medzi týmito dvoma bodmi pravítkom alebo krajčírskym metrom;
- opakujte pre druhú nohu.
Z výsledkov pre pravú a ľavú nohu vyberte tú dlhšiu a pripočítajte 0,5-1 cm. Porovnajte vybraný výsledok s veľkostnou tabuľkou výrobcu. Teraz už viete, ako si vybrať kvalitná zdravotná obuv.
Pohodlná obuv je kľúčom k dobrému zdraviu
Štýlová ortopedická obuv dámska nie je fikcia, ale realita. Takéto modely ľahko nájdete v spoločnosti Ortek na stránkách https://ortek.sk/. Online katalóg ponúka zdravotnícka obuv dámska pre každé ročné obdobie, vek a veľkosť. Je veľmi jednoduché udržať si zdravé nohy a vyzerať krásne!