Ako sa starať o ohrievač vody, aby vám vydržal čo najdlhšie
Či už máte doma elektrický alebo plynový ohrievač vody, určite chcete, aby vám vydržal čo najdlhšie. Správna údržba je kľúčová pre jeho dlhú životnosť a bezproblémovú prevádzku. Dobre udržiavaný ohrievač funguje efektívnejšie, šetrí energiu a znižuje prevádzkové náklady. Pozrime sa na základné kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste udržali ohrievač v dobrom stave.
1. Ohrievač pravidelne čistite
Elektrické aj plynové ohrievače vody sú náchylné na usadzovanie vodného kameňa, ktorý môže znížiť ich efektivitu. Nižšia efektivita znamená, že ohrievač spotrebuje viac energie na dosiahnutie rovnakého výsledku. Odporúča sa preto spraviť aspoň raz ročne preplach nádrže, aby sa odstránili usadeniny.
Čím viac teplej vody používate, čím tvrdšiu vodu máte a na čím vyššiu teplotu ju ohrievate, tým rýchlejšie sa vám ohrievač zavápni. Od týchto faktorov bude závisieť, ako často budete potrebovať vyčistiť ohrievač zvnútra. Čistenie nádrže je zásahom do vnútra ohrievača, na jeho čistenie si teda zavolajte profesionála.
Zvonku čistite ohrievač len vodou navlhčenou handričkou alebo roztokom čistiaceho prostriedku. Nepoužívajte riedidlá a koncentrované čistiace prostriedky.
2. Kontrolujte špirálu na ohrev vody
Elektrické ohrievače ohrievajú vodu pomocou špirály na ohrev vody. Špirála na ohrev vody prichádza do priameho kontaktu s vodou a je náchylná na usadzovanie vodného kameňa. Ak sa špirála poškodí alebo obalí vodným kameňom, výkon zariadenia klesá a voda sa neohrieva rovnomerne. Keď trvá dlho, kým sa voda zohreje, alebo ak teplota vody nie je taká vysoká ako zvyčajne, môže to znamenať, že je špirála na ohrev vody zanesená.
Kontrolu stavu špirály by mal robiť odborník pri pravidelnej revízii, pretože jej výmena zahŕňa manipuláciu s elektrickými komponentmi. Na výmenu špirály budete potrebovať odborníka, ale súčiastku si môžete kúpiť aj sami.
3. Kontrolujte tepelnú poistku
Tepelná poistka slúži u elektrického ohrievača ako ochrana pred prehriatím. Ak ohrievač náhle prestane fungovať, môže byť problém práve v tepelnej poistke. Mnoho modelov má svetelný indikátor, ktorý vás na zlyhanie tepelnej poistky upozorní. V tomto prípade si na výmenu poistky zavolajte servis.
Výmenu tepelnej poistky by mal vždy vykonávať odborník, pretože ide o prácu s elektrickými komponentmi. Súčiastku si ale môžete kúpiť aj sami v špecializovaných obchodoch a online.
4. Správne nastavte teplotu
Dôležité pre životnosť ohrievača a pre vaše zdravie je správne nastavenie teploty. Príliš vysoká teplota môže spôsobiť rýchlejšie opotrebenie komponentov a vyššie prevádzkové náklady, zatiaľ čo nízka teplota môže viesť k riziku výskytu baktérií ako je Legionella. Ideálne je nastavenie na približne 60 °C. Ak si chcete byť istí, že ohrievač ohrieva vodu podľa nastavenia, odmerajte teplotu teplomerom vody priamo z kohútika.
5. Dávajte pozor na únik vody
Únik vody je varovným signálom, že s ohrievačom niečo nie je v poriadku. Môže to byť spôsobené poškodenými tesneniami, opotrebovaním komponentov alebo koróziou nádrže. Pravidelne kontrolujte, či z ohrievača neuniká voda. Ak nájdete netesnosti alebo známky korózie, zavolajte odborníka na posúdenie a opravu.
6. Chráňte ohrievač, keď ho nepoužívate
Ak ohrievač nebudete nejakú dobu používať, napríklad ho máte na chate, môžete znížiť jeho opotrebenie a náklady na jeho prevádzku znížením nastavenia teploty alebo jeho vypnutím. Ohrievač chráňte pred mrazom. Jednou z možností je nastavenie termostatu na nízku teplotu, čo zabezpečí, že voda v ohrievači nezamrzne. Ak ohrievač nechcete nechávať pripojený k sieti a hrozí, že by v ňom mohla voda zamrznúť, musíte z neho vodu vypustiť.
V čase nastavenia na nízku teplotu sa v ohrievači môžu namnožiť baktérie. Ak ste teda ohrievač nejakú dobu nepoužívali, najprv na ňom znova nastavte správnu teplotu a vodu, ktorá stála v trubkách, vypustite.
7. Zabezpečte pravidelnú revíziu ohrievača
Profesionálna servisná prehliadka ohrievača by mala byť vykonaná raz ročne, a to nezávisle od typu ohrievača. Odborník by mal skontrolovať elektrické alebo plynové pripojenie, poistky, špirály, horáky, odvetrávací systém a celkový stav zariadenia, vrátane anodovej tyče a tesnení. Podľa potreby by mal vyčistiť nádrž od vodného kameňa a usadenín a vymeniť anodovú tyč. Týmto spôsobom predídete potenciálnym problémom a zabezpečíte dlhšiu životnosť ohrievača.
Život vášho ohrievača predĺžite pravidelnou údržbou. Na jeho umývanie zvonku nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky. Jeho opotrebenie zvnútra môžete ovplyvniť optimálnym nastavením teploty. Chráňte ho pred mrazom a raz za čas ho prehliadnite, či niekde neuniká voda. Zložitejšie úlohy, ako je kontrola špirály, anodovej tyče, poistky alebo horáka, prenechajte profesionálovi, ktorý by mal váš ohrievač skontrolovať aspoň raz ročne.