31. augusta 2021
Kategorie: Bývanie

Industriálny štýl bývania: keď kov a tehly nájdu v domácnosti svoje miesto

Netradičný, pre mnohých strohý, mestský štýl bývania našiel inšpiráciu v priemysle. Pre svoju originalitu a účelnosť stále častejšie preniká aj do moderných vidieckych domácností. Nedokonalosti, ktoré sa v tomto štýle nachádzajú premieňa na originálne a zaujímavé doplnky, ktoré mu dodávajú správny šmrnc. Nájde kov a tehly svoje miesto aj vo vašej domácnosti?

Krátky pohľad do histórie

Industriálny (priemyselný) štýl do bývania prenikol koncom 19. storočia. Mladí ľudia chceli vyriešiť komplikovanú situáciu s bývaním a začali sa usádzať v opustených továrňach a starých budovách. So zariadením si veľa starostí nerobili. Využili to, čo priestor ponúkal. Snažili sa zachovať typický vzhľad starých tovární a nedokonalosti, ktoré bežne skrývame využili ako originálny prvok, ktorý nechali vyniknúť. Využili vzdušnosť a účelnosť, ktorú priestor ponúkal. Prázdne továrne otvorili priestor aj umelcom, ktorí v nich uplatnili originálne riešenia a svoj neopakovateľný štýl. 

Originálna nedokonalosť industriálneho štýlu

V otvorených podkrovných bytoch, komerčných priestoroch a moderných domoch sa s industriálnym štýlom stretávame najčastejšie. Vynikne v domoch s vysokými stropmi, veľkými oknami, kovovým schodiskom, odhalenými konštrukciami a neomietnutými stenami. Dva na vlas rovnaké priestory budete v tomto štýle ťažko hľadať. Každá nedokonalosť je iná. Originálna. Pri vstupe do takéhoto priestoru nadobudnete pocit, že musíte odhaliť kúsok histórie a života, ktorý tento priestor prežil.

K industriálnemu štýlu neodmysliteľne patria drsne pôsobiace nerovné steny, odhalené tehly a betón. Nemusíte ich odkrývať nasilu. Využite fototapety s motívom starej tehly, či betónu v celej jeho kráse. Pochmúrne odtiene sivej, hnedej, čiernej a terakotovej oživí potrubie natreté červenou, oranžovou alebo žltou farbou. Presne tak, ako vo fabrike. Pre mnohých strohý a neútulný štýl má vďaka neobyčajným doplnkom neopakovateľnú charizmu.

Industriálny štýl bývania sa nebojí ničoho. Vyžíva sa v prepájaní štýlov, kontrastoch a kombináciách rôznych materiálov. Regály z tmavého matného kovu s „neopracovanými“ doskami, police na stenách s patinou, drevený nábytok na kolieskach s viditeľnými klincami a šroubami. Nedokonalosti povýšené na zaujímavé dekoratívne prvky. Mohutná kožená sedačka s vybíjaním spojí industriálnu jednoduchosť s vysokým komfortom. Teplo a útulnosť priestoru dodá veľkým priestorom najmä drevo, preto sa v ňom objavuje najviac.

Industriálny štýl aj v kuchyni

Kuchyňa je v industriálnom štýle zariadená funkčne. Všetko v nej má pevne stanovené miesto. Neskrývajte kuchynské náčinie za dvierka kuchynskej linky. Nebojte sa dreva, kovu a zliatiny. Ukážte ich. Varechy, naberačky a sitká pokojne zaveste na drevené trámy, aby ste ho mali stále po ruke. Využite kovové stoličky, skrinky a komody s plechovými dvierkami a zásuvkami. Steny oživia tapety do kuchyne, nástenné hodiny a cedule s nápismi. Aj kuchyňa môže byť zaujímavá, nedokonalá, netradičná, vaša.

Spojte jednotlivé prvky industriálneho štýlu do jedného celku a vytvorte si originálne bývanie, do ktorého sa budete radi vracať.

Foto: Dovido.sk, Unsplash.com

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: