Alkohol za volantom – čo je dobré vedieť
Len málo ľudí má reálnu predstavu o tom, ako alkohol vplýva na kognitívne schopnosti človeka a zvlášť šoféra motorového vozidla. Ako môže vyzerať vedenie vozidla „pod vplyvom“ a ako dlho trvá, kým sa každá desatinka promile dostane z tela von?
Šoférovanie pod vplyvom – ako to môže vyzerať?
Nie je žiadnym tajomstvom, že alkohol významným spôsobom ovplyvňuje fungovanie centrálnej nervovej sústavy človeka. Aj v stave veľmi miernej opitosti dochádza k narušeniu procesu spracovania prichádzajúcich podnetov či k zhoršenej koordinácii pohybov.
- Po vypití jedného veľkého piva bude mať priemerný dospelý človek (muž s hmotnosťou 80 kg) v krvi zhruba 0,3 – 0,4 ‰ alkoholu. Nastáva pomerne príjemné uvoľnenie organizmu, ale tiež zhoršovanie kognitívnych schopností – človek nedokáže poriadne zaostriť zrak, má problém robiť viac vecí naraz a už vôbec nie je schopný správne a včas vyhodnotiť situácie, napríklad v cestnej premávke.
- Pri vyššom obsahu alkoholu v krvi, zhruba na úrovni 1 až 1,5 ‰, už jedinec úplne stráca schopnosť viesť akékoľvek vozidlo. Dochádza ku strate rovnováhy, jedinec nedokáže komunikovať súvisle a k veci, ani rozoznávať či vyhodnocovať audiovizuálne podnety. Celkové uvažovanie intoxikovaného je viditeľne pomalšie. Tento stav nezriedka sprevádza opakované zvracanie.
- Od 2 až 3 ‰ alkoholu v krvi už hovoríme o stavoch ťažkej opitosti, pričom postihnutý jedinec totálne stráca kontrolu nad svojim telom aj správaním. Vedenie vozidla bez ohrozenia vlastného či cudzieho zdravia a majetku je absolútne vylúčené.
Babské rady nepomôžu, chce to len čas
Pre ľudské telo je alkohol cudzou látkou, preto sa ho snaží vylúčiť – napríklad dýchaním, potením alebo močením. Čo sa nevylúči, to spracuje pečeň a tráviaci systém. Na rýchlosť odbúrania alkoholu z tela má vplyv napríklad aj to, ako rýchlo a aké množstvo alkoholu sa vypilo. Alkohol vo všeobecnosti lepšie tolerujú muži ako ženy, výhodu v tomto smere majú takisto aj ľudia s vyššou hmotnosťou a tí, ktorí nemajú problémy s pečeňou. Vo všeobecnosti platí, že na odbúranie jednej desatiny promile je potrebná približne hodina.