25. mája 2016
Kategorie: Financie

Financie – Svet je o peniazoch

„Svet je o peniazoch“ : ako často len počujeme túto vetu . Takto je to už nejakú dobu a keďže ešte nebol zmenený musíme si uvedomiť, že práve financie tvoria dôležitú súčasť tohto sveta a teda – aj nás samotných . Pokiaľ teda nie je niekto pustovník na púšti alebo človek žijúci mimo civilizácie musí sa financiami nevyhnutne zaoberať či už je bohatý alebo chudobný . Bohatý väčšinou ako ich investovať do luxusného zbožia a chudobný ako ich čo najefektívnejšie využiť .

Pokiaľ vie niekto s financiami rozumne narábať môže sa stať bohatým a naopak z najväčšieho boháča sa môže stať chudák pokiaľ o všetky úspory príde .  Lepšie je teda pre každého brať dôležitosť peňazí ako skutočnosť než sa jej oblúkom vyhýbať.  Tento článok by mal pomôcť každému kto si chce zlepšiť svoje povedomie o financiách a narábaní s nimi pretože čím väčšiu kontrolu nad peniazmi máte tým lepšie rozhodnutia môžete urobiť oproti tým ktorý takúto moc nemajú .  Mnoho ľudí máva finančné problémy len kvôli tomu že si nedokážu ustrážiť chod svojich financií , myslia si že výhodne kupujú v akcii alebo investujú a potom im na konci mesiaca nezostane na platenie účtov a základné potreby. Pravdou je že peniaze sú veľmi mocným pánom a preto poďme sa pozrieť na narábanie s nimi.

Začiatok mesiaca

Určite poznáte ten zvádzajúci pocit keď vám prídu na účet peniaze . Či už ste vysokoškolským študentom a príjem máte od rodičov, zárobkových činností popri škole alebo pracujete a prišla vám výplata.  V tomto prípade platí : nepodliehajte svojim pocitom ! Dnešný svet je nastavený na dopyte a už stihol u ľudí zakoreniť veľmi silný inštinkt míňať. Mať v ruke veľký obnos peňazí človeka korumpuje a zvádza ho aby šiel hneď nakúpiť . Tomuto pocitu nesmiete podľahnúť. Vieme veľmi dobre o všadeprítomných prípadoch keď daná osoba premrhá hneď na začiatku mesiaca celú svoju výplatu a potom zvyšok mesiace „prežíva a živorí“ . Toto rozhodne nie je správny spôsob ako nakladať s vašimi financiami pretože : chcete sa mať dobre po celý mesiac že? Preto nemíňajte na začiatku mesiacu ale až na konci , keď už je jasné čo si môžete dovoliť kúpiť zo zostávajúcich peňazí .

Prehltni žabu ako prvú

Kedysi som u kamaráta na internáte našiel v jeho skrini knihu s názvom „prehltni žabu ako prvú“ . Tento názov môže byť trocha iný ,po tak dlhej dobe si to nepamätám úplne ale zapamätal som si pointu knihy a tá bola : Neodkladajte veci na zajtra a tie najnepríjemnejšie záležitosti vybavte hneď. To sa týka aj financií . Na začiatku mesiaca sa vám zdá že finančných prostriedkov máte dnes . Prečo ale potom máte na konci mesiaca finančných prostriedkov málo? (hovorím o väčšine ľudí ale vo všeobecnosti je tento princíp pre každého kto chce rozumne nakladať s financiami a týka sa aj iných sfér života ) . Po odčítaní faktúr za bývanie, mobil, internet, poistenie a mnoho ďalších vám zas tak veľa peňazí nezostane . A o tom to je . Veľa ľudí má tendenciu ísť hneď na nákupy a „nepríjemnejšie“ veci vybaviť až o pár dní . A tak sa stane že o týždeň idú uhradiť faktúry za rôzne služby a zistia že do konca mesiaca im zostalo veľmi málo peňazí . Vyplaťte preto hneď na začiatku mesiaca všetky faktúry a uhraďte všetky výdavky ktoré musia byť uhradené . Peniaze ktoré vám zvýšia si potom môžete rozumne rozdeliť na zvyšok mesiaca .

Účet a internetbanking

Mať dnes účet je samozrejmosťou.  Je neuveriteľné koľko sa dá ušetriť na poplatkoch v banke pokiaľ používate internetbanking . Za každú operáciu ,vklad, transakciu v kamennej pobočky banky platíte . Zo skúsenosti  viem že je najvýhodnejšie používať internetbanking – teda vaše vlastné internetové bankovníctvo . Prevody na zaplatenie faktúr môžete robiť z pohodlia domova a čo viac – bezplatne . Ušetríte tak na poplatkoch ktoré si banky účtujú za vklad . Okrem toho si môžete nastaviť vlastný tzv. „automatický prevod“ čím sa každý mesiac vaše faktúry budú platiť samé . Internetbanking je preto najlepšia možnosť ako spravovať a mať prehľad o vašich financiách .

Jeden alebo dva účty

Niekedy sa oplatí mať dva účty . Je na vás či vám celá vaša výplata príde na váš účet a potom sa z nej uhradia všetky faktúry alebo budete mať jeden účet určený čisto na úhradu všetkých „podlžností“ a ďalší potom na „vyžitie“ .  Tiež nezabudnite na voľbu najvýhodnejšieho typu účtu – najlepšie s čo najmenšími poplatkami alebo bez poplatkov.  Tiež si premyslite či máte naozaj záujem o termínovaný účet pretože v tomto prípade sú často veľmi veľké poplatky za „storno“ .  Zvážte tiež účet na ktorý by ste si chceli peniaze odkladať a šetriť si tak na nepredvídateľné výdavky a staršie časy . Je veľmi vhodné manažovať si financie tak aby vám na konci mesiaca zostalo vždy niečo navyše . Je jasné že nie každý mesiac sa vám podarí ušetriť vysokú alebo rovnakú čiastku , cez to všetko je však vhodné ak sa to vždy podarí . Pocit zaplatených faktúr a peňazí v zálohe je predsa veľmi príjemný no nie?

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: