30. novembra 2021
Kategorie: Financie

Dôchodok a jeho piliere, na čo sa pripraviť?

Najdôležitejšou témou budúcnosti je práve tá, ako si môžete zabezpečiť dôchodok, aby ste ho mohli plnohodnotne prežiť.  V prvom rade je na vás tá zodpovednosť, ako si svoju jeseň života užijete, nemôžete sa spoliehať len na štátne dotácie. Pomôžte si sami.

Druhý pilier (SDS/DSS)

Starobné dôchodkové sporenie je určené práve pre mladých ľudí, ktorí sa o svoju budúcnosť chcú postarať. Keď si aktivujete SDS, je možné, že si časť vašich odvodov (sťahujú sa z vašej hrubej mzdy a zvyčajne putujú do Sociálnej poisťovne) môžete preniesť na svoj vlastný sporiaci či dedičný účet. Založenie druhého piliera je bezplatné a je hotové obvykle do 24 hodín. Samozrejme k svojmu sporiacemu účtu máte prístup aj cez online službu www.druhypilier.sk v časti projekty.  Vaše rozhodnutie môže ovplyvniť to, ako dobre sa vám bude v budúcnosti dariť.

 Tretí pilier (DDS)

Doplnkové dôchodkové sporenie je sporenie, pri ktorom je váš sporiaci účet doplnený o príspevky od vášho zamestnávateľa. Tento benefit treba určite využiť, ak vám ho váš zamestnávateľ ponúka. Ako obvykle, tak aj tu za zriadenie zmluvy trvá do 24 hodín a nič  za ňu neplatíte. Aj k tomuto doplnkovému dôchodkovému sporeniu máte prístup cez online aplikáciu.

Súkromný dôchodok (SD)

Na výber je veľké množstvo už hotových produktov alebo je možné pre vás pripraviť taký, ktorý by vám najviac vyhovoval. Nie je rozumné sa spoliehať len na systém pilierov v štáte. V ponuke existuje množstvo portfólií, kde si môžete vybrať taký SD, v ktorom budú financie po dlhú dobu pracovať pre vás. Účty pre SD je možné pohodlne sledovať v prehľadných aplikáciách, stačí mať pripojenie na internet. Na webovom portály je k dispozícií kvalitný servis zmlúv, aktuálna ponuka spoločností a telefonická linka, ktorá vám zodpovie na vaše otázky.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: