8. augusta 2021
Kategorie: Bývanie

Horizontálne žalúzie: Aktuálne najpopulárnejší spôsob tienenia

Kúpili ste si nový dom či byt a zvažujete rôzne spôsoby tienenia interiéru? Možno ste rozmýšľali nad závesmi, ktoré môžu v špecifických prípadoch pôsobiť elegantne, no v dnešnej dobe sú predovšetkým staromódne. Ak chcete, aby Váš dom pôsobil moderne, no nechcete vyhadzovať peniaze za trendy výstrelky, tak Vašou najlepšou voľbou budú horizontálne žalúzie. Tie majú vynikajúce tieniace vlastnosti a ich dizajn viete jednoducho prispôsobiť zvyšku domácnosti.

Ako vyberať horizontálne žalúzie?

Možno si hovoríte, že oproti závesom je výber horizontálnych žalúzií príliš zložitý, ale dovoľte nám vyviesť Vás z omylu. Na internete je kvantum návodov na to, ako vymerať potrebný rozmer žalúzie a každý seriózny predajca Vám veľmi rád pomôže. V podstate ide o proces, ktorý zaberie len zopár minút. Zmeriate šírku a výšku vášho okna a polovicu práce máte za sebou.

Potom prichádza na rad voľba konkrétneho modelu žalúzií. Tu môžete byť mierne vystrašený, najmä ak zbadáte obrovské množstvo možností, ktoré dnešný trh ponúka. Nenechajte sa však vyviesť z miery – je len zopár parametrov na ktorých záleží. Ako prvé si musíte zvoliť, či chcete žalúziu ovládať manuálne (retiazkou) alebo elektricky (ovládačom či tlačidlom). Treba však pamätať na to, že elektrické žalúzie stále patria do prémiovej kategórie a budú stáť o niečo viac, i keď ich ceny oproti minulosti výrazne klesli.

Akonáhle si vyberiete typ pohonu (manuálny alebo elektrický), tak prichádza druhá najzásadnejšia voľba – farba lamiel. Lamely sú hliníkové obdĺžniky, ktoré sú ústrednou časťou žalúzie a sú zodpovedné za tienenie. Sú vyrobené takmer vždy z hliníka a jediné, na čom pri nich väčšine z nás záleží, je farba. Opäť sa na trhu stretnete s obrovským výberom, ktorý je prispôsobený veľkému množstvu prevedení interiéru. Zvoľte si teda takú farbu, ktorá bude čo najlepšie pasovať s Vaším nábytkom a doplnkami.

Pri lamelách sa ešte chvíľku zdržíte, pretože ich delíme podľa prevedenia na dva typy: celotieniace a klasické. V podstate tu ide o to, akú mieru tienenia očakávate. Ako už z názvu vyplýva, celotieniace lamely lepšie tienia a teda ponúkajú lepšie blokovanie slnečného žiarenia. Na druhej strane stoja kasické lamely, ktoré kvôli dierkam na stranách dovnútra prepustia viac svetla. Rozdiel v cene je medzi týmito dvoma variantami zvyčajne minimálny, takže vyberajte podľa Vašich preferencií.

Samotné lamely sú osadené v plastovom profile, ktorého farbu viete tiež zvoliť. Zvyčajne máte na výber z troch či štyroch farebných prevedení. Niektorí výrobcovia však ponúkajú aj viac možností.

Ako namontovať horizontálne žalúzie?

Keď už ste si vybrali žalúzie, ktoré Vám dokonale ladia s interiérom a ponúkajú želanú mieru tienenia, zostáva jediné – namontovať ich. A tu Vás určite potešíme, pretože montáž horizontálnych žalúzií naozaj nie je nijak zložitá, čo je jeden z dôvodov, prečo sú tieto žalúzie také obľúbené. Zvládne ju naozaj každý so základným vybavením a minimálnou zručnosťou v priebehu niekoľkých minút.

Postačí Vám AKU-vŕtačka alebo krížový skrutkovač, ceruzka a nôž. Výrobcovia spomínajú aj kliešte, no nejedná sa o niečo, čo by ste nevyhnutne potrebovali. S týmito základnými pomôckami, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácnosti, bude samotná montáž hračka. Výrobcovia zvyčajne poskytnú priamočiary návod, aby ste neurobili žiadnu chybu. Ak si však predsa neveríte, určite nájdete niekoho, kto Vám nové žalúzie za drobný poplatok namontuje, prípadne môžete poprosiť suseda či známeho.

Horizontálne žalúzie sa tešia veľkej popularite a nech zvolíte akýkoľvek model, typ či variant, určite budete spokojný.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: