8. marca 2021
Kategorie: Lifestyle

Je wakeboarding pro každého?

Wakeboarding patří mezi vodní adrenalinové aktivity. Jedná se o kombinaci vodního lyžování, snowboardingu a surfování. Techniku jízdy zvládne každý, postačí čas na seznámení a praktické jízdy, někomu jich postačí pouze několik, někdo potřebuje delší čas, záleží na zručnosti každého jednotlivce. Využít lze nabídku některého sportovního klubu, který se tímto vodním sportem zabývá.

Je to sportovní aktivita vhodná pro každého a pro všechny věkové kategorie, nejsou k ní potřeba žádné svaly, ani zvláštní znalosti. Jen je nutno přijít na to, jak správně vyjet a udržet rovnováhu na wakeboardu. Někdo potřebuje, pro začátek, i trochu odvahy.

Princip wakeboardingu

Každý zájemce o jeho provozování potřebuje wakeboard. Jedná se o prkno, díky kterému se pohybujete po vodě. Wakeboardy mají vázání sloužící pro upevnění nohy. Vázání by mělo být pohodlné, ale zároveň musí na noze pevně sedět. Prkno je taženo motorovým člunem nebo speciálním tažným drakem pomocí speciálně upraveného lana s držadlem. To pak jezdce táhne velkou rychlostí po vodní hladině. Pokud je jezdec zkušený, zkouší a předvádí i různé otočky a salta.

Délka lana závisí na zkušenosti jezdce a na způsobu tažení. Jestliže je jezdec nováček a táhne jej člun, měl by mít lano kratší, lépe se ovládá.

Další výbava jezdce

Kromě wakeboardu a bot s vázáním potřebuje jezdec ještě helmu a vestu, ideálně i neoprenové oblečení.

Wakeboard je obdobou snowboardu, jen má odlišný tvar. Při jeho výběru je důležité zvolit tu správnou délku. Na tu má vliv jak váha a výška jezdce, tak i jeho styl a pokročilost. Pro začátečníky je vhodné prkno delší, nabízí větší stabilitu. Ten, kdo je již ve wakeboardingu pokročilý, a kromě klasické jízdy dělá i triky, sáhne raději do nabídky prken kratších.

Pro helmu sáhněte do nabídky modelů určených do vody, nenasákne tolik. Ochrannou vestu můžete použít i vodáckou, ale wakeboardová vesta je navíc opatřena ochrannými panely, které tlumí nárazy o vodu nebo případné překážky.

A co oblečení? Během letní sezony postačí tričko a šortky. Pokud se chcete wakeboardingu věnovat i v chladnějším období, pak je vhodné si pořídit oblečení neoprenové. V nabídce naleznete jak verzi krátkou (vhodnou pro období teplejší), tak i dlouhou. Kvalitní neoprenové oblečení vás ochrání nejen před chladnem, ale i v případě nechtěného pádu.

Kde se dá wakeboarding provozovat?

Vyzkoušet jej můžete jak v našich vodních podmínkách, tak i u moře. Ideální možností je zavítat i do některého z wakeboardových klubů, kde vám poradí a případně i nějaké to prkno na vyzkoušení zapůjčí. Máte tak možnost snadno zjistit, zda je tato adrenalinová aktivita vhodná pro vás či nikoli. Také se nabízí celá řada wake parků.

Jestliže patříte mezi milovníky sportovních aktivit a nevadí vám adrenalin, pak wakeboarding rozhodně stojí za to.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: