25. augusta 2022
Kategorie: Zdravie

Kyselina hyalurónová – čo všetko o nej viete?

V množstve kozmetických produktov dnes nájdete kyselinu hyalurónovú. Často sa tieto produkty spájajú s vráskami, suchou alebo starnúcou pleťou. Hyalurón sa ale bežne nachádza v našom tele a ľudský organizmus si ho dokáže vytvoriť aj sám. Prečo teda siahnuť po kozmetike s kyselinou hyalurónovou?

Čo je kyselina hyalurónová

Kyselina hyalurónová alebo hyalurón je veľká molekula zložená zo sacharidov. Ide o biely prášok, ktorý sa pri styku s vodou zmení na gél. Práve vlastnosť hyalurónu naviazať na seba väčšie množstvo vody ho predurčila k použitiu v anti-aging kozmetických produktoch. Nájdete ju ale aj v kozmetike na akné, kde je jej hlavnou úlohou zaistiť dostatočnú hydratáciu pokožke a zabrániť tak jej vysušovaniu.

Schopnosť viazať na seba vodu má kyselina hyalurónová obrovskú. Jedna molekula dokáže po naviazaný vody zväčšiť svoj objem 1000 až 2000 násobne. Vďaka tomu vyplní medzibunkový priestor, pokožku vypne a vyhladí. Zároveň slúži ako „zásobník“ vody pre ďalšie dôležité stavebné prvky pokožky ako je elastín či kolagénové vlákna.

Kde sa hyalurón nachádza

Aj keď sa takmer 50% kyseliny hyalurónovej nachádza v koži nájdete ju aj v kĺboch, spojivových tkanivách, očnom sklovci, pupočnej šnúre a v medzibunkovom priestore. Túto kyselinu si organizmus dokáže vytvoriť sám. Pribúdajúcim vekom jej produkcia ale klesá.

Medzi prvé prejavy nedostatku hyalurónu patria prvé jemné vrásky, suchšia pleť ale aj tvorba rôznych ekzémov. Keďže organizmus vyprodukovanú kyselinu hyalurónovú presúva do kĺbov (v snahe udržať pohybový aparát v dobrom stave) nedostáva sa potrebné množstvo do pokožky. Práve v tomto prípade prichádza rad na kozmetické produkty s hyalurónom, ktoré pokožke potrebné množstvo tejto látky zabezpečia.

Kyselina hyalurónová sa dnes nachádza v rôznych typoch kozmetiky. Ak rozmýšľate ako sa zbaviť akné produktom s hyalurónom sa rozhodne vyhýbať nemusíte. Najhoršie čo pri aknóznej pleti môžete urobiť je vysušiť ju. Suchá pleť je citlivejšia a náchylnejšia na podráždenia. Postarajte sa preto aby bola pleť dostatočne hydratovaná.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: