19. augusta 2022
Kategorie: Bývanie

Nie je plot ako plot

Ak bývate v rodinnom dome so záhradkou isto ste rozmýšľali ako oplotiť pozemok. Plotom jasne vyznačíte hranice svojho pozemku to ale nie je jediná funkcia, ktorú by mal plot spĺňať. Ďalšie dôležité body, na ktoré by ste pri výbere oplotenie brať ohľad sú:

Bezpečnosť

Plotom ohraničíte svoj pozemok čím dáte jasne najavo všetkým pokiaľ siahajú hranice. Plot zabráni cudzím osobám vstúpiť na váš pozemok. Ak máte malé deti alebo domáce zvieratká plot im zabráni dostať sa mimo územia pozemku. Vďaka tomu nemusíte mať deti na záhrade stále pod dozorom a nemusíte sa obávať, že niekam odbehnú.

Pokiaľ bývate v blízkosti lesa, alebo na konci ulice dobrým oplotením zabránite aj vniknutiu divých zvierat na vašu záhradu.

Súkromie

Vhodným výberom plotu si môžete zaistiť dostatok súkromia na záhrade. Ploty z vinylu alebo drôtu sú z tohto hľadiska vhodné len na ohraničenie pozemku. Súkromie vám nezaistia. Ak ale siahnete po plote z dreva či hliníku budete mať súkromia dostatok.

Dekorácia

Dizajn, štýl a farba plotu môžu navýšiť hodnotu nehnuteľnosti. Pri výbere oplotenia by ste mali prihliadať aj na susedné nehnuteľnosti a štýl štvrte kde sa váš dom nachádza. Ak bývate v modernej štvrti siahnuť po drevenom plote asi nebude správne. Ozdobné prvky na plote by mali ladiť so štýlom vášho domu.

Typ oplotenie

Plot môže byť zhotovený z niekoľkých materiálov. V závislosti od toho koľko času plánujete venovať jeho údržbe si môžete vybrať:

  • živý plot – pozemok je ohraničený zeleňou, ktorá vám zabezpečí dostatok súkromia, bezpečie a aj chládok v horúcich dňoch. Je dobré po ňom siahnuť ak bývate pri rušnej ulici: tlmí zvuk a zachytáva exhaláty z automobilov. Veľkou nevýhodou živých plotov je nutnosť pravidelnej údržby.
  • drevený plot – v závislosti od hustoty usporiadania drevených latiek a ich výšky vám môže zabezpečiť dostatok súkromia na záhrade. Môžu byť vysoké aj nízke, husté (nepriehľadné) alebo priehľadné. Drevo je prírodný materiál, na ktorý vplýva aj počasie, preto ho treba pravidelne udržiavať. Po čase je potrebné ho vymeniť.
  • kovový plot – klasika, s ktorou sa u nás bežne stretnete. Vybrať si môžete z množstva vzorov, prevedení a štýlov. Aj tento typ plotu si vyžaduje pravidelnú údržbu. Je potrebné ho pravidelne natierať prostriedkami, ktoré ho ochránia pred vplyvom prostredia.
  • hliníkový plot – nadčasové, elegantné a atraktívne ploty z hliníku si nevyžadujú žiadnu údržbu. Môžu vám zabezpečiť dostatok súkromia (v závislosti od štýlu plotu). Jedinou ich nevýhodou je príliš vysoká cena, ktorá vás od ich nákupu môže odradiť.
Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: