14. novembra 2021
Kategorie: Zdravie

Saunovanie, časť 2.

Ste unavení z nekonečného pracovného kolobehu? Chcete sa zastaviť a poriadne si odpočinúť? Jeden z tradičných fínskych spôsobov , ako si udržať v zdravom tele zdravý duch, je saunovanie. Nastal čas, aby sme si zhrnuli pár pravidiel o zdraviu prospešnom saunovaní.

Všeobecné zhrnutie pravidiel „kúpania sa vo vlastnej šťave“

Pred saunovaním sa osprchujte a utrite do sucha. Nakoľko saunovanie v plavkách je veľmi škodlivé(syntetické látky sa pri vysokej teplote uvoľňujú a vážne ohrozujú vás a ostatných). Dôležité je, aby ste sa saunovali nahí, príp. zahalený plachtou, ktorá vás aj ochráni pred popálením a infekciou.

Saunovanie, na čo je potrebné dbať.

Pre pobyt v saune platí princíp – všetko s mierou. Keď vojdete do sauny, musíte zaujať správnu polohu, pri ktorej sa vaše telo dostatočne pripraví na teplotnú nálož, ktorú mu nadelíte. Najprv si sadnite ako na stoličku, potom po čase svoje telo uveďte do polosedu (zadok a chodidlá sú v rovnakej úrovni) a neskôr môžete absolvovať saunovanie v ľahu s uterákom položeným pod hlavou.

V ľahu sa celé telo rovnomerne prehrieva . Rozhodne musíte dýchať plytko a zásadne nosom. V nose sa teplota zvlhčuje a znižuje, a pobyt v horúcom vzduchu nie je tak neznesiteľný. Ideálny čas pobytu je tak 15 až 20 minút, v závislosti od vašej adaptácie na teplo. Platí pravidlo, koľko času strávite v saune, toľko času potrebujete na oddych. Nemusíte sa premáhať, saunovať sa môžete aj na viac etáp.

Prešlo 15 či 20 minút, čo ďalej?

Už vám je dlho v saune a potrebujete si oddýchnuť? Všetko treba robiť pomaly a postupne. Najprv sa pomaly posaďte a stále plytko dýchajte, potom pomalinky môžete vstať a opustiť saunu. Vstúpte do ochladzovacej kade alebo sprchy, a telo postupne ochladzujte od dolných končatín až po horné. Vezmite si suchú osušku alebo župan, nájdite si odpočívaciu miestnosť, zabaľte sa do deky a ľahnite si. Popri oddychu pite dostatok tekutín (voda, ovocné šťavy, minerálky) a uvoľňujte sa. Počas oddychu vás bude sprevádzať relaxačná hudba. Tento proces môžete opakovať aj viackrát, všetko záleží na vašej kondícii.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: