15. septembra 2021
Kategorie: Zdravie

Saunovanie, najlepší spôsob ako prekročiť svoju komfortnú zónu, časť 1.

Ľudia už od nepamäti považovali saunovanie za rituál, ktorý zahŕňal spôsob kúrenia v peci až po ochladenie po ukončení pobytu v saune. Symbolika keltských škriatkov, ktorí sa starali o zdravie ľudí navštevujúcich saunu, dokazuje, že už vtedy si ľudia verili v jej relaxačné a liečivé účinky.

Saunovanie skonzultujte s vašim lekárom

Skôr, než začnete so saunovaním, je dôležité, aby ste sa poradili sa so svojím lekárom, či je to pre vás vhodný typ relaxu vzhľadom na váš zdravotný stav. Saunovanie sa vo všeobecnosti neodporúča ľuďom s vysokým krvným tlakom, diabetickým pacientom, tehotným ženám. Ľudia s cievnymi problémami by mali dobre zvážiť pobyt v saune, keďže pôsobením tepla sa cievy rozširujú a zase pri ochladzovaní rýchlo stiahnu. Pobyt v saune je nevhodný pre ľudí s plným alebo prázdnym žalúdkom, neodporúča sa ani po veľkej telesnej námahe.

Pozitíva (liečivé účinky), ktoré saunovanie prináša

Pri saunovaní stratíte určité množstvo vody a zvyšná voda v organizme sa lepšie rozloží. Zmenšia sa opuchy na miestach, kde voda zmizla z tukových tkanív. Pravidelný pobyt v saune je prevenciou voči virózam, alergiám, zápalom a infekciám dýchacích ciest. Horúcim vzduchom vyvolané potenie podporí vylučovanie škodlivín z tela a zrýchli vám metabolizmus. Saunovanie pôsobí tiež protizápalovo. Keď sa otvoria póry pokožky, zlepší sa jej prekrvenie a pružnosť, strácajú sa ekzémy, kvasinkové a hubové infekcie. Vaše životné funkcie sa zlepšia, ste uvoľnení, svieži. Pri vyšších teplotám sa vám prehrejú kĺby a stuhnuté svaly sa uvoľnia.

Ďalšie benefity

Saunovaním dokážete liečiť choroby a zranenia a predchádzať im. Rozlúčte sa so psychickými problémami, bolesťou hlavy, nespavosťou, nervozitou či vyčerpanosťou. Saunovanie pôsobí upokojujúco, uvoľňuje ako ducha, tak aj telo, prináša fyzickú a psychickú relaxáciu. Čo môže byť lepšie ako pocit, že robím niečo dobrého pre seba samého.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: