17. januára 2022
Kategorie: Technológie

Tmavý režim aj na Bazoš.sk

Už od roku 2019 sa môžete v mobilných telefónoch stretnúť s tmavým režimom. Zaradili ho do svojho systému ako Google tak aj Apple. Tmavý režim, alebo po anglicky Dark mode si môžete zapnúť aj v aplikáciách alebo konkrétnych webových stránkach. Nie všetky ale touto možnosťou disponujú. Prepnúť na tmavý režim môžete istotne na weboch, o ktoré sa majitelia a vývojári starajú, pravidelne ich aktualizujú a prispôsobujú nárokom užívateľov. Jednou z takých aplikácií je napríklad najznámejšia inzerentná stránka Bazoš.

Čo je tmavý režim?

Bežná farebná schéma, v mobilných telefónoch je biele pozadie s čiernym textom. Dark mode je „opačná“ farebná schéma, teda čierne pozadie s bielymi textom. Môžu sa používať aj iné farebné odtiene ale táto je najbežnejšia.

Prečo tmavý režim?

Výsledky viacerých testov a aj tvrdenia odborníkov dokazujú, že tmavý režim je šetrnejší k zraku ak pozeráte do mobilu večer alebo v noci. Vaše zreničky sú prispôsobené tmavému okoliu (roztiahnuté) a sledovanie osvetlenej obrazovky v mobile spôsobuje prenikanie silných svetelných lúčov priamo do oka, čo môže viesť k zhoršeniu zraku.

Osvietený mobil môže narušiť spánok aj ostatných ľudí, ktorí spia s vami v jednej miestnosti, alebo hneď vedľa vás. Za takéto prebudenie uprostred noci sa vám isto nepoďakujú.

Biele svetlo, ktoré sa šíri z obrazovky mobilu obsahuje modré svetlo, ktoré narúša tvorbu melatonínu. Tento hormón sa začína v tele produkovať keď nastáva noc a spôsobuje ospalosť. Ak ho máme v tele večer nedostatok necítime ospalosť, čo môže nakoniec viesť aj k závažným poruchám spánku.

Nočný verzus tmavý režim

Modré svetlo, ktoré spomaľuje až zastavuje tvorbu melatonínu už v mobiloch môžete obmedziť použitím nočného režimu. Tu ale pozor, tmavý režim a nočný režim sú dva rozdielne pojmy.

  • nočný režim obsahuje filter modrého svetla, čím nedochádza k narušeniu produkcie spánkového hormónu.
  • tmavý režim tento filter neobsahuje, ale keď ho aktivujete obmedzíte na obrazovke biele svetlo na minimum, čím sa zníži aj množstvo modrého sveta.

Nie každému ale nočný režim vyhovuje a neraz sa stáva, že webové stránky sú pri tomto osvetlení ledva čitateľné. V tomto smere má výhodu použitie tmavého režimu, ktorý čitateľnosť stránok neznižuje.

Kde zapnúť tmavý režim?

V už spomínanej webovej stránke Bazoš môžete prejsť do tmavého režimu jedným kliknutím. Úplne dole, vedľa pojmu „Tmavý motív“ si môžete tento režim zapnúť alebo vypnúť. Výhody tmavého režimu môžu využívať nie len návštevníci slovenskej stránky, ale aj českej a poľskej.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: