18. júna 2024
Kategorie: Cestovanie

Z ktorých vrchov na Slovensku si užijete najkrajšie výhľady?

Na Slovensku sa nachádza mnoho vrchov, ktoré ponúkajú úžasné panoramatické výhľady. Či už ste skúsený horolezec alebo rekreačný turista, určite nájdete vrchol, ktorý vám bude vyhovovať. V tomto článku vám predstavíme šesť z nich, ktoré patria medzi tie najkrajšie a najnavštevovanejšie.

1) Kráľova hoľa (Nízke Tatry)

Kráľova hoľa (1946 m n. m.) je najvyšším vrcholom východnej časti Nízkych Tatier a zároveň jedným z najobľúbenejších turistických cieľov na Slovensku. Z jej vrcholu sa vám naskytne úchvatný panoramatický výhľad na Vysoké Tatry, Horehronie, Liptov a Spiš. Výstup na Kráľovu hoľu je stredne náročný a zvládnu ho aj menej skúsení turisti.

2) Choč (Chočské vrchy)

Choč (1611 m n. m.) je najvyšší vrchol Chočských vrchov a zároveň jeden z najľahšie dostupných vrcholov s panoramatickým výhľadom. Na jeho vrchol vedie viacero turistických chodníkov z rôznych smerov, takže si môžete vybrať trasu podľa vašej kondície a časových možností. Z vrcholu Choča sa vám naskytne nádherný výhľad na Veľkú Fatru, Liptovskú Maru a okolité vrchy.

3) Kriváň (Malá Fatra)

Kriváň (2494 m n. m.) je najvyšší vrchol Malej Fatry a zároveň jeden z najznámejších slovenských vrchov. Jeho charakteristický tvar pyramídy ho robí ľahko rozpoznateľným už z diaľky. Výstup na Kriváň je náročný a vyžaduje si dobrú fyzickú kondíciu a skúsenosti s horskou turistikou. Z vrcholu Kriváňa sa vám naskytne panoramatický výhľad na celú Malú Fatru, Veľkú Fatru, Žilinský kraj a pri dobrom počasí aj na Vysoké Tatry.

4) Babia hora (Kysuce)

Babia hora (1725 m n. m.) je najvyšší vrchol Kysúc a zároveň jeden z najkrajších vrchov na Slovensku. Z jej vrcholu sa vám naskytne panoramatický výhľad na Kysuce, Oravu, Beskydy a pri dobrom počasí aj na Tatry. Výstup na Babiu horu je stredne náročný a zvládnu ho aj menej skúsení turisti.

5) Ďumbier (Nízke Tatry)

Ďumbier (2043 m n. m.) je najvyšší vrchol Nízkych Tatier a zároveň druhý najvyšší vrchol Slovenska. Z jeho vrcholu sa vám naskytne panoramatický výhľad na celé Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Horehronie a Liptov. Výstup na Ďumbier je náročný a vyžaduje si dobrú fyzickú kondíciu a skúsenosti s horskou turistikou.

6) Lomnický štít (Vysoké Tatry)

Lomnický štít (2634 m n. m.) je najvyšší dostupný vrchol Slovenska. Na jeho vrchol vedie lanovka, takže si užijete úchvatný výhľad aj bez náročného výstupu. Z vrcholu Lomnického štítu sa vám naskytne panoramatický výhľad na celé Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Podtatranskú kotlinu a pri dobrom počasí aj na vzdialené vrchy Poľska a Ukrajiny.

Výstup na vrchol a kochanie sa krásnym výhľadom je jedinečný a nezabudnuteľný zážitok. Na Slovensku máme mnoho krásnych vrchov, ktoré vám ponúknu úchvatné panorámy. Takže neváhajte, obujte si turistické topánky a vydajte sa na výlet!

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: