16. mája 2014
Kategorie: Financie

Zakladanie spoločnosti

Rozhodli ste sa podnikať formou obchodnej spoločnosti, avšak neviete sa stále rozhodnúť, aká spoločnosť by bola pre vás najvhodnejšia?  Pripravili sme si pre váš článok, ktorý by vám mal pomôcť pri správnom rozhodovaní.

Plánujete rozbehnúť biznis, avšak neviete sa rozhodnúť, či ísť do sročky, alebo akciovky? Vraví sa, že s.r.o je administratívne jednoduchšia ale a.s. dôveryhodnejšia. Tak ktorá spoločnosť je pre vás tá pravá?

Spoločnosť s ručením obmedzeným

Ide o najrozšírenejšiu a najobľúbenejšiu formu obchodnej spoločnosti.  Jej zakladateľom či spoločníkom môže byť fyzická i právnická osoba. Pri s.r.o. platí niekoľko ustanovení: Jedna fyzická osoba nemôže byť spoločníkom či zakladateľom vo viac ako troch spoločnostiach, maximálny počet spoločníkov v jednej sročke bol stanovený na 50.

Pokiaľ sa vás práve s.r.o. zaujala, mali by ste mať na mysli, že základné imanie je 5000€ a minimálna splátka jedného spoločníka je 750€. Poplatok na zapísanie spoločnosti  do obchodného registra (orsr) je 331,50€, no pokiaľ ho podáte elektronickou formou, klesne na polovicu! Založenie sro nie je až tak náročné.

Akciová spoločnosť

Založenie akciovky je omnoho zložitejšie, ako založenie spoločnosti s ručeným obmedzeným. Zakladateľom akciovej spoločnosti môže byť len právnická osoba, pričom minimálny počet pre založenie tejto spoločnosti sú dve fyzické osoby. Výhodou a.s. je však fakt, že maximálny počet spoločníkov  je neobmedzený!

Čo sa týka základného imania, ide už o pomerne dosť vysokú čiastku, a to konkrétne 25 000€(minimum).Imanie pozostáva z akcií akcionárov. Poplatok za návrh do obchodného registra(orsr) je 829,50€ a v prípade elektronického podania je suma opäť skresaná na polovicu.

Pokiaľ teda plánujete zakladať menšiu firmu, zvoľte sročku. Ak však chcete managovať väčšiu firmu- jednoznačne zvoľte akciovú spoločnosť.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: