11. septembra 2023
Kategorie: Financie

Ako dosiahnuť zdravý vzťah k peniazom?

Finančné zdravie nehovorí len o našom majetku a o tom, ako efektívne s ním hospodárime. Byť finančne zdravý znamená mať k peniazom vzťah, ktorý nás vnútorne uspokojuje a pomyslenie na financie v nás nevyvoláva strach.

Pokiaľ narábate s finančnými prostriedkami rozumne, nemáte takmer žiadne dlhy, sporíte si s vidinou cieľa či dokonca máte finančný vankúš na horšie časy, znamená to, že váš vzťah k peniazom je v poriadku.

Ak však míňate peniaze na hlúposti, neustále si od niekoho požičiavate a nesporíte si, hovorí to o presnom opaku. Podľa psychológov sa vzťah k peniazom buduje ešte v detstve, formuje sa na základe vlastných skúseností aj toho, čo sme odpozerali od rodičov. Čo však robiť, ak nám to s financiami neklape?

1) Spomeňte si na detstvo

To, ako na náš vzťah k peniazom vplývali udalosti z nášho detstva či prístup k financiám v rodine, ste si doteraz možno ani neuvedomili. Prehrabte sa vo svojich spomienkach a rodinných tradíciách. Možno prídete na to, prečo máte neustále nutkanie peniaze bezhlavo utrácať alebo naopak, tvrdohlavo odkladať a mať podvedomý strach z investovania.

2) Nájdite odpoveď vo svojom vnútri

Možno vás trápi nespokojnosť, závisť, komplexy či smútok, ktoré vás nútia neustále nakupovať. Musíte si však uvedomiť, že radosť z novej veci vo vás udusí nepríjemný pocit iba na chvíľu, zato dlhy vám zostanú. Keď vás to nabudúce bude ťahať do nákupného centra, predtým, než doňho vojdete, porozmýšľajte nad pravou príčinou vašich problémov.

3) Vnímajte peniaze ako nástroj

V prvom rade rozmýšľajte o dlhodobých cieľoch, nie o krátkodobej radosti z nákupov. Porozmýšľajte nad tým, čo má pre vás skutočnú hodnotu (vzdelanie, cestovanie) a nastavte si priority. Plňte si dlhodobé sny a nebuďte otrokom bezhlavého nakupovania. Peniaze sú nástrojom, ktorý vám môže pomôcť, nie cieľom.

4) Neodmeňujte sa nákupmi

To, ako pristupujeme k nákupom, často závisí od našich emócií. Ak sa cítime zle, máme tendenciu kúpiť si niečo na vylepšenie nálady. Ak sa nám niečo podarilo, chceme sa za to odmeniť. Minimálne to sa nám snažia nahovoriť obchodníci. My už ale vieme, že nakupovať pod tlakom emócií je nezdravé, však? Stačí, keď si pred kúpou nejakej lákavej veci dáte čas na predýchanie a po niekoľkých minútach zistíte, že ju vlastne nepotrebujete.

5) Nikdy neutrácajte na nepotrebné veci viac, než zarábate

Tento bod asi netreba vysvetľovať. Pokiaľ nejde o bývanie alebo investíciu do budúcnosti, naozaj neexistuje dôvod, pre ktorý by ste sa mali zadlžiť.

Ak sa vám nedarí zbohatnúť či nasporiť dostatočné množstvo peňazí na to, aby ste si splnili sny, problém možno nebude vo vašej výplate, v šéfovi ani v politikoch. Porozmýšľajte nad svojím vzťahom k financiám a nebuďte otrokom, ale pánom svojich peňazí.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: