24. októbra 2023
Kategorie: Zdravie

Zázračné potraviny pre lepšiu pamäť

Ak si myslíte, že zázračný liek pre lepšiu pamäť je len výmysel, ste na omyle! Vedci z Royal Society Open Science zistili, že recept je až neuveriteľne jednoduchý.

Spomínate na vašu prvú rodinnú dovolenku akoby to bolo včera, stále dokážete naspamäť zarecitovať riekanku zo škôlky, no ani za svet si neviete do hlavy natlačiť učivo na zajtrajšiu skúšku? Vedci Richard J. Stevenson a Heather M. Francis našli zázračné potraviny pre vylepšenie vašej krátkodobej pamäte. Sú nimi čučoriedkyhrozno.

Výskum na vzorke dôchodcov s problémami pamäte dokázal, že účastníci, ktorí dostávali 500ml hroznovej šťavy každý deň po dobu 12 týždňov, si zapamätali viac slov než vzorka z druhej skupiny, ktorej podávali placebo. Iný výskum, tentokrát na deťoch, ktoré jedli 240g čerstvých čučoriedok každý deň, ukázal, že deti si dokázali zapamätať viac slov a spomenúť si na ne presnejšie aj po dvoch hodinách.

Čím sú teda čučoriedky a hrozno výnimočné? Obe sú bohatým zdrojom polyfenolov, ktoré im dodávajú typickú tmavú farbu a môžeme ich nájsť aj v inom bobuľovom ovocí. Polyfenoly v potrave podporujú flexibilitu ciev, prívod krvi do mozgu a to nám dodáva viac energie, výživy a kyslíka, čo zlepšuje naše kognitívne funkcie.

Okrem bobuľového ovocia má tieto účinky aj zelený čaj, ktorý rovnako podporuje krátkodobú pamäť a pozornosť.

Dobrá správa pre milovníkov čokolády

Kakao patrí tiež medzi zázračné potraviny, ktoré zlepšujú prívod krvi do mozgu. Ale pozor, ak si chcete osladiť život a zároveň posilniť pamäť, siahnite po kvalitnej horkej čokoláde, ktorá obsahuje minimálne 70% kakaa.

Základným pravidlom je, že čím zdravšie sa stravujete, čím je vaša strava bohatšia na ovocie, zeleninu, celozrnné obilniny, strukoviny a ryby, zväčšuje sa vám tým centrum pamäti v mozgu a aj výkon pamäte je lepší.

Zdravou stravou a vylúčením polotovarov z jedálnička teda prospejete nielen svojej figúre a zdraviu, ale naštartujete si aj myslenie.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: