14. januára 2021
Kategorie: Tipy a rady, Zdravie

3 tipy ako posilniť imunitu

Prechody medzi ročnými obdobiami bývajú kritické pre ľudí s oslabenou imunitou. Rok čo rok sa snažíte tento boj vyhrať, ale napriek tomu sa vám to stále nedarí? Poradíme vám účinné recepty ako posilniť váš organizmus.

Pobyt v prírode

Medzi najjednoduchšie princípy, ako udržať svoje telo v rovnováhe, je kompenzácia dní, keď ste doma. Je dokázané, že minimálne 2 hodiny strávené na čerstvom vzduchu majú pre organizmus blahodarné účinky. Vďaka lesnej vôni, ktorú vnímajú vaše čuchové receptory, telo sa začne očisťovať od toxínov a naštartuje sa k samoliečbe. Vaše bunky doslova dychtia za vôňou ihličia a živice. V letnom období je výhodné spojiť turistiku a priebežné opaľovanie, čím doplníte vitamín D.

Otužovanie

Zimné obdobie so sebou prináša čoraz viac atraktívnu aktivitu nazývanú otužovanie. Telo vystavené extrémom sa niekedy dlho spamätáva z nádielky, akú ste mu dopriali. Je potrebné začať s otužovaním pozvoľna. Každé ráno si doprajte krátku, striedavo teplú a studenú sprchu, až kým si na tie pocity nezvyknete. Sprchujte najprv dolné a horné končatiny, neskôr aj celé telo. Až potom môžete začať s postupným otužovaním niekde v studenom jazere. Nezabudnite si čiapku, rukavice, teplú osušku a suché oblečenie. Nakoniec sa zahrejte teplým čajom.

Príjem vitamínov a minerálov

Sezónne ovocie a zelenina z lokálnych zdrojov sú výbornou zásobárňou vitamínov a minerálov. Stačí zájsť na tržnicu alebo k vášmu lokálnemu pestovateľovi a o kvalitu máte postarané. Webové portály ponúkajú množstvo zaujímavých receptov na ovocné a zeleninové šaláty. Naša krajina je bohatá aj na minerálne vody. Stačí si vziať nádobu, do ktorej minerálku načerpáte, a spojiť cestu s výletom. Pestrú stravu si môžete doplniť aj vitamínmi a minerálmi v tabletkovej forme. Nie je zakázané formy vitamínov a minerálov aj kombinovať. Výber je na vás.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: