25. júna 2021
Kategorie: Zdravie

Ako na liečbu skoliózy alebo hernie disku? Poradíme účinnú metódu

Veľa ľudí sa v dnešnej dobe čoraz častejšie stretáva s ochoreniami ako je skolióza alebo hernia disku. Tieto ochorenia môžu veľmi ovplyvniť a znepríjemniť každodenné bežné fungovanie. Samozrejme, nájdu sa dnes už účinné metódy, ktoré dosahujú kvalitné výsledky a možno ich vyskúšať.

Ako tieto dve ochorenia ovplyňujú naše telo?

Skolióza alebo bočitosť je medicínsky výraz pre výchýlenie chrbtice do strán. Skoliózu môžeme tiež deliť na viac rozličných typov. Toto ochorenie vyžaduje najmä nosenie podporných korzetov, možná je aj operácia, ale v prvom rade musí nastúpiť cvičenie a rehabilitácie. Druhým ochorením je hernia disku. Ako hernia disku sa označuje vysunutá, či vyliata medzistavcová platnička. V dnešnej dobe je toto ochorenie veľmi rozšíreným problémom, s ktorým sa fyzioterapeuti stretávajú.

Pri takejto poruche sa väzivový obal vyklenie, alebo môže dôjsť až k jeho pretrhnutiu. Cez trhlinu sa dostane von časť rôsolovitého jadra, ktoré často tiež zatlačí na nerv alebo obal miechy. Pri liečbe týchto dvoch ochorení sú väčšinou prítomní najmä lekári a fyzioterapeuti, ktorí odporúčajú rôzne cvičenia a formy rehabilitácie. Dnes je tu cvičenie, ktoré dokáže tiež účinne pomáhať – špirálna stabilizácia.

Účinnou formou liečby sa stal SM – Systém

SM – Systém, alebo špirálna stabilizácia je účinná rehabilitačná metóda, ktorú vytvoril český neurológ MUDr. Richard Smíšek. Táto metóda je aj v dnešnej dobe neustále rozvíjaná svojím tvorcom a jeho dvoma dcérami MUDr. Katarínou Smíškovou a MUDr. Zuzanou Smíškovou. Tento systém sa v praxi využíva už takmer 30 rokov a dosahuje vynikajúce výsledky najmä pri dvoch, už vyššie spomínaných, ochoreniach.

SM – Systém sú skupinové cvičenia, ktoré ale nie sú určené pre úplných začiatočníkov. Sú vhodné najmä pre pacientov, ktorí si už prešli vstupným vyšetrením, terapiou a to hlavné kritérium je, aby bol ich zdravotný stav stabilizovaný. Cvičenia sa neodporúčajú tiež pacientom, ktorí majú bolesti. Samostatné cvičenie trvá 55 minút, pričom pozostáva zo samostatného 45 minútového cvičenia a z 15 minútového strečingu.

Špirálna stabilizácia teda dosahuje vynikajúce výsledky už niekoľko rokov a určite stojí minimálne za zváženie. Investícia času do vášho zdravotného stavu môže prinášať pozitívne dlhodobé výsledky a vaše zdravie sa vám za vašu investíciu časom určite odmení, napríklad v seniorskom veku.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: