14. júna 2021
Kategorie: Lifestyle

Hudba ako životný štýl

Mozartove melódie, Bachove prelúdiá alebo Beethovenove symfónie? Vaše zmysly hladká zvuk klavírnych či čembalových melódií. Hudba je komunikačným nástrojom medzi ľuďmi a esenciou popri každodenných činnostiach. Aj vy sa venujete hudbe a hráte alebo chcete hrať na nejaký hudobný nástroj? V nasledujúcich častiach vám priblížime ako na to.

Kedy sa zrodila hudba?

Už v období praveku ľudia používali kamenné či drevené nástroje na vyklepávanie rytmu či zvuku. Rytmus (a neskôr hudba) slúžil ako komunikačný nástroj či prostriedok pri obradných rituáloch, kde nechýbali ani prvé bicie nástroje a tanec. Hudba sa dotýkala ľudí od počiatku až po súčasnosť. Zoskupením rôznych tónov a zvukov sa vytvárala melódia ako výrazový prostriedok, charakteristický pre každé etnikum. Hudba je aj dnes všade okolo nás, stačí sa započúvať.

Čo robiť, ak sa chcem venovať hudbe?

Bavili by vás strunové, klávesové, dychové alebo bicie nástroje? Stačí navštíviť ZUŠ a tam vás dokážu usmerniť, aký nástroj by sa k vám hodil a ktorý učiteľ by vás vyučoval. Na hodinách venovaných teórii sa naučíte poznávať noty a históriu hudby. Pri praktickej výučbe zistíte, ako ovládať daný nástroj, ako precítiť hudbu a preniesť želaný výraz do vašej hry. K úspechu vedie systematická príprava, trpezlivosť a láska k hudbe. Tvorba hudby je krásny proces, ktorý povzbudí hlavne ducha.

Kde si kúpim hudobný nástroj?

Autorizované predajne hudobných nástrojov ponúkajú širokú škálu rôznych typov nástrojov pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých. Ak ste si už vybrali druh hudobného nástroja, v predajni vám pomôžu nájsť ten najvhodnejší, v súlade s vaším rozpočtom a skúsenosťami. Výhodou kúpi nástroja v predajni je, že ho vidíte naživo, máte možnosť si ho vyskúšať a nekupujete mačku vo vreci. Predsa je to väčšia investícia, ktorá by vás mala tešiť a rozvíjať.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: