15. mája 2014
Kategorie: Lifestyle

Posilňovanie – doplnky (1. časť)

V minulej časti posilňovania sme si povedali niečo málo o strave. Sľúbil som vám, že nasledujúci článok(čiže tento) venujem čisto len doplnkom. Poďme sa spoločne pozrieť na niekoľko základných výživových doplnkov, ktoré nám majú napomôcť k nabratiu, poprípade k obnoveniu svalovej hmoty.

Proteíny

Proteíny sú asi najpoužívanejším výživovým doplnkom pri posilňovaní. Ide o zoskupenie väčšieho množstva bielkovín a iných látok potrebných pre rast svalov v práškovej podobe. Proteíny, alebo slangovo nazývané „proťáky“ sa delia podľa obsahu bielkovín na 100g. Napríklad ak proteíny obsahuje 80g bielkovín na 100g-ide o 80tkový proteín. Proťáky sa cenovo pohybujú naozaj rôzne: Od 10€-100€. Cena sa odráža od hmotnosti a samozrejme aj od kvality produktu. Vrelo odporúčam kúpu Wellness proteínu od kompavi.

Arginín

Chcete byť napumpovaný a popritom si udržiavať svoje telo v dobrej sexuálnej kondícií? Zvoľte Arginín! Ide o základnú aminokyselinu ľudského organizmu. Ako je to možné, že vás arginín napumpuje?  Po jeho užití sa začne v stenách ciev premieňať na NO, ktorý zvyšuje prekrvenie organizmu vďaka tomu, že rozširuje cievy. Následne dochádza k takzvanému „pump efektu“- zväčšeniu svalovej hmoty. Tento doplnok napomáha ku zlepšeniu syntézy bielkovín a rýchlejšiemu odbúraniu tukovej hmoty. Taktiež napomáha ku zvýšeniu tvorby spermií.

Glutamín

Pokiaľ držíte diétu, čiže snažíte sa redukovať váš obsah tuku vďaka zníženiu príjmu sacharidov a lipidov, glutamín vám určite neuškodí. Ide o neesenciálnu aminokyselinu, ktorá napomáha pri naberaní, ale zároveň aj pri regenerácií svalovej hmoty. Okrem toho podporuje tvorbu rastového hormónu a vytvára antikatabolický stav. Táto stavebná jednotka pre bunky podporuje správne fungovanie svalových buniek i imunitného systému.

Verím, že vám tento článok pomohol a nakoľko je táto problematika veľmi rozoberaná a obsiahla, v nasledujúcom článku si povieme niečo o ďalších známych doplnkoch.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: