30. mája 2023
Kategorie: Lifestyle

Na elektrickom sporáku si rýchlo a kvalitne ukuchtíte tie najlahodnejšie delikatesy

Elektrický sporák je neodmysliteľnou súčasťou nejednej kuchyne a predstavuje vlastne kombináciou dvoch dôležitých spotrebičov – varnej dosky a rúry na pečenie. V obchodoch či e-shopoch sa môžete stretnúť s typmi so zabudovanou liatinovou, sklokeramickou aj indukčnou varnou doskou. Rúry na pečenie zas ponúkajú množstvo cenných doplnkových funkcií.

Typy sporákov

S liatinovou doskou

Vzhľadom k tomu, že sú dostupné v nižších cenových reláciách a disponujú možnosťou pripojenia na elektrické napätie bez trojfázového napojenia, predstavujú jeden z najstarších variantov elektrických sporákov. Aj preto spotrebujú viac elektrickej energie a ich platne sa zahrievajú omnoho pomalšie a tiež vykazujú vysokú tepelné straty pri príprave jedál.

So sklokeramickou doskou

Ide o vysokokvalitný typ s vynikajúcou odolnosťou, ktorého súčasťou sú vykurovacie špirály. Ich postupným rozohrievaním je žiadúce teplo prenášané do priloženého riadu. Spotrebič majstrovsky rýchlo dosiahne prednastavenú teplotu, zvlášť  rýchlejšie ako pri používaní liatinových platní, ale zas pomalšie než je to u platni indukčnej. Ich benefitom je mimoriadne ľahká údržba hladkého povrchu i cenová prijateľnosť, medzi nevýhody patrí nevyužité zvyškové teplo vnikajúce do priestoru okolo hrncov. A keď vám ich obsah náhodou  pretečie, môže sa na doske nepekne pripáliť.

S indukčnou doskou

Sú perfektnou technologickou jednotkou, ktorú súčasný trh ponúka a určite s ním zažijete príjemný zážitok počas prípravy vašich obľúbených pochúťok. Zhotovenie a vzhľad dosky sa neodlišuje od sklokeramickej, ale pokiaľ ide o princíp ohrevu, tak ten je rozdielny. Indukcia totiž na ohrievanie dokonalo využíva spôsob, kedy sa účinkom magnetického poľa na dno hrncov obsahujúcich tiež magnet vytvorí požadované teplo. Túto dosku si určite zamilujete pre jej efektívnu prípravu pokrmov. Dokáže sa zahriať ihneď v okamihu priloženia hrnca na oblasť jej plochy. Je chvályhodné, že k ohrevu dochádza len pod panvicou alebo hrncom, pričom okolité časti varnej dosky zostanú chladné a vá nehrozí riziko popálenia. A nezabudnite, že pri tomto type je povolené používať iba riad z feromagnetického materiálu reagujúceho s magnetom.

Komfortné funkcie varnej dosky

 • Displej – ponúka podrobný prehľad o priebehu varenia.
 • Booster – zabezpečí super rýchle rozohriatie varnej zóny.
 • Flexi zóna – docielite ňou spojenie dvoch platničiek do jednej veľkej.
 • Rozpoznávanie veľkosti hrnca – fenomenálna funkcia, prostredníctvom ktorej dokáže indukčná varná doska rozpoznať objem hrnca a ohrev využije len pre túto plochu. Je dôležitá pre zabránenie nadmerným únikom energie.
 • Varná zóna Hi – Light – už v priebehu niekoľkých sekúnd bude vďaka špeciálnym výhrevným telesám varná zóna rovnomerne rozohriata.
 • Funkcia Pauza – varenie sa zastaví, ale opätovným použitím tlačidla sa môžete vrátiť k tomu istému programu.

Fantastické programy elektrickej rúry

 • Parné pečenie – skvelo ho využijete pri pečení mäsa, ktoré získa na povrchu delikátnu zlatohnedú kôrku. Senzačným účinkom pary ostane mäso vo vnútri  dostatočne šťavnaté. Funkcia sa ideálne osvedčila pri kysnutí cesta, ktoré tak získa výbornú chuť i kvalitu.
 • Gril – vykúzli mäsovú špecialitu plnú lahodnej šťavy a nezameniteľnej chuti.
 • Rozmrazovanie – maximálne rýchlo rozmrazí jedlá na úroveň izbovej teploty.
 • Samočistenie – pôsobením vysokej teploty sa nečistoty a mastné usadeniny geniálne spália na práškovú formu, ktorá sa následne jednoducho odstráni. Ak siahnete po modeloch so špeciálne prispôsobenou pórovitou vrstvou na stenách rúry, ktorá všetku špinu absorbuje, určite neoľutujete. Rúra sa vám bude lesknúť a dýchať čistotou.
 • Teleskopické vysúvanie plechu – podlievanie a pridávanie korenín počas pečenia sa pre vás stane radosťou. Postará sa o to plech, ktorý sa automaticky vysunie a vy nebudete nútení ho pridržiavať.
 • Termosonda – pedantne kontroluje vami zvolenú teplotu jedla. Vpichom do mäsa si sami zvolíte žiadanú teplotu.
Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: