Potrebujete vylepšiť rodinný rozpočet?
Zisťujete aj vy, že vo vašej rodinnej peňaženke chýba čoraz viac finančných prostriedkov? Ak áno, my vám dnes poradíme, ako sa s touto nepríjemnou situáciou popasovať. Predstavíme vám niekoľko užitočných trikov a skvelých rád, ktoré váš rozpočet dokážu navýšiť.
Zriaďte si bezplatný účet
Vedeli ste, že mnohé banky dnes ponúkajú účet zadarmo? Bude pre vás prospešný hlavne vtedy, ak za ten súčasný platíte vysoké úhrady za to, že sa vám naň pravidelne pripisuje výplata a tiež uhrádzate poplatky za rôzne nevyhnutné výdavky. Účet bez poplatkov vám zriadia banky bez akýchkoľvek podmienok, sú však aj také, ktoré splnenie istých podmienok vyžadujú. Ak teda momentálne platíte za účet 5 eur mesačne a rozhodnete sa pre bezplatné konto, ročne dokážete ušetriť skvelých 60 eur a za obdobie 5 rokov si polepšíte až o 300 eur.
Zlúčte svoje finančné záväzky
Keď ste sa dostali do takej situácie, že splácate súčasne viacero úverov ako je spotrebný, splátkový, úver z karty či pôžičku, výhodné bude ak ich spojíte do jedného balíka s úrokovou sadzbou najnižšej hodnoty. Konsolidácia vám prinesie osoh v podobe nižšej splátky. A viete prečo? Úrok, ktorý budete platiť sa totiž zníži, čo mesačne predstavuje aj desiatky eur. Pamätajte, že pri hypotéke je dobré, ak sa vám podarí dohodnúť sa na čo najnižšom úroku a a s čo najdlhšou dobou splácania.
Výhodne investujte
Určite robíte chybu, ak svoje doterajšie úspory držíte iba pevne na bankovom účte. Ich úroky sú takmer nulové. A vďaka súčasnej vysokej inflácii je z nich navyše ukrajované, v dôsledku čoho peniaze strácajú svoju hodnotu. Špecialisti v odbore bankovníctvo preto odporúčajú ponechať na sporiacom aj bežnom účte obnos, ktorým si zabezpečíte výdavky na nasledujúcich 6 mesiacov spolu s financiami pre naplnenie cieľov na 4 – 5 rokov.
Vytvoríte si teda tzv. finančnú rezervu, ktorú oceníte aj vtedy, ak vás prepustia z práce alebo ochoriete a stratíte príjem alebo vám prestane slúžiť práčka i chladnička a zrazu ich potrebujete nahradiť novým cenovo náročnejším spotrebičom. Zvyšok investujte do rozličných podielových fondov. Nie však do jedného, ale do viacerých s odlišným zameraním pre možnosť vyššieho zisku.
Prehodnoťte poistné zmluvy
Pokiaľ ste podpísali poistnú zmluvu dávnejšie pred rokmi, určite sa oplatí nechať ju dôkladne prekontrolovať odborníkovi. Za rovnakú peňažnú hodnotu môžete získať výhodnejšie krytie poistenia. A navyše vás obíde riziko, že ostanete podpoistení, pretože nová poistná zmluva bude vyjadrením skutočnej hodnoty vašej nehnuteľnosti. Ak dôjde ku škodám na majetku, poisťovňa by vám uhradila nižší obnos peňazí pre nevyhnutnú opravu škôd, ak by ste zostali verní pôvodnej zmluve.
Zrušiť a potom znovu podpísať novú životnú poistku nemusí byť pre vás vždy prospešné. V prípade zhoršenia zdravotného stavu, by sa vás totiž týkali vylúčenia s ohľadom na vzniknuté ochorenia, a preto sa vždy vopred poraďte s odborníkmi.
Myslite aj na dôchodok
Či už patríte k mladšej či strednej generácii alebo je váš vek o čosi vyšší, môžete uskutočniť pre svoju budúcnosť pozitívne kroky pre zachovanie doterajšieho životného štandardu. Sporiť na dôchodok neznamená, že si budete pravidelne prikladať finančné prostriedky na bankový účet, ale účelne investujete do podielových a ETF fondov na dlhšie obdobie. Pripomíname ešte, že 2 a 3 pilier by ste si mali nastaviť správne.
Druhý pilier zahŕňa viac ako 60 % úspor konzervatívnych fondov, ktoré vám nezabezpečia ochranu vkladov ani len z obdobia pred infláciou. Zamyslite sa preto a prejdite radšej z konzervatívnych fondov do rastových. Určite budete s výnosmi spokojnejší. A ak sa zameriate na tretí pilier, je dôležité využiť všetky benefity v maximálnej možnej výške, akú vám váš zamestnávateľ ponúka.