21. mája 2023
Kategorie: Lifestyle

Poľovnícke oblečenie: Lovec môže byť aj štýlový!

Poľovačka patrí medzi najstaršie a najtradičnejšie aktivity ľudstva. Nejde len o zábavnú činnosť, ale aj dôležitú súčasť manažmentu divočiny a ochrany prírody. Aby bolo poľovanie čo najúspešnejšie, je potrebné mať správne vybavenie. V tomto prípade nie je výnimkou ani kvalitné poľovnícke oblečenie, o ktorom si povieme viac práve v tomto článku a nasledujúcich riadkoch. Tak, poďme sa na to spoločne pozrieť!

Čo sa týka histórie poľovníckeho oblečenia, tá siaha až do čias praveku. V začiatkoch poľovania si ľudia začali vytvárať skutočne primitívne odevy, a to konkrétne zo zvieracej kože. Ako však doba postupovala, aj výroba jednotlivých odevov sa zdokonaľovala. V stredoveku sa, dokonca, objavili aj prvé špeciálne obleky pre poľovníkov. Ich hlavnou funkciou bola ochrana a tiež slúžili ako akási kamufláž pre lepšie skrytie pred divokou zverou. Postupne sa však modernizovali aj rôzne technológie a poľovnícke oblečenie sa tak neustále menilo a najmä prispôsobovalo potrebám moderných lovcov.

Moderné poľovnícke oblečenie

Dnes je iná doba a poľovnícke oblečenie sa vyrába najmä s dôrazom na komfort, bezpečnosť, ale aj funkčnosť. Pri výbere takéhoto oblečenia by ste preto mali zvážiť niekoľko dôležitých faktorov. Jedným z nich je materiál, z ktorého je poľovnícke oblečenie vyrobené. Častokrát sa vyrába práve z vodoodpudivých a dýchateľných materiálov, ktoré dokážu udržiavať poľovníkov suchých. Zároveň im zaručujú dokonalý komfort počas rôznych podmienok. Aj v nepriaznivých poveternostných či daždivých podmienkach.

Maskovacie funkcie

Samozrejme, súčasťou dôležitých vlastností poľovníckeho oblečenia je aj ochranná funkcia. Práve lovci sa totiž častokrát snažia zladiť so svojím prostredím tak, aby boli jednoducho čo najmenej viditeľní pre divokú zver. Aj to je dôvod, prečo je poľovnícke oblečenie navrhnuté s kamuflážnym vzorom, ktorý jednoducho stimuluje okolité prírodné prostredie, ako sú napríklad lesy, močiare alebo hory. Takéto vzory na poľovníckom oblečení sú vždy individuálne prispôsobené pre rôzne typy prostredia a vďaka tomu poskytujú lovcovi dokonalú výhodu skrytia a maskovania zároveň.

Základom je komfort pri nosení

Ďalším dôležitým aspektom poľovníckeho oblečenia je aj funkčnosť a pohodlie. Poľovanie totiž môže v niektorých situáciách trvať aj celé hodiny. Preto by ste mali od svojho oblečenia vyžadovať aj vysoký komfort. Poľovnícke oblečenie je preto navrhnuté s ohľadom na flexibilitu, pohyb a v neposlednom rade aj ergonómiu. V oblečení by ste sa mali cítiť čo najviac komfortne a takisto aj pri každom pohybe. Nezabúdajte pri výbere poľovníckeho oblečenia zvážiť aj jednotlivé vrecká, ktoré sú určené na uloženie streliva či komunikačných zariadení.

Bezpečnosť je tiež dôležitá

Pri výbere zvážte aj bezpečnosť poľovníckeho oblečenia. Poľovačka je totiž často spájaná aj s používaním zbraní a preto je nevyhnutné kúpiť si oblečenie, ktoré minimalizuje akékoľvek riziko vzniku nehody. Preto sa v dnešnej dobe vyrába moderné poľovnícke oblečenie, ktoré v sebe zahŕňa reflexné prvky. Ich úlohou je totiž zvyšovať viditeľnosť pre ostatných poľovníkov, ktorí sa tiež zúčastnili lovu. Okrem iného, poľovnícke oblečenie môže obsahovať aj časti, ktoré slúžia na ochranu pred vetrom dažďom alebo výrazným chladom.

Nezabúdajte na doplnky a príslušenstvo

Dôležitou súčasťou poľovníckeho oblečenia sú aj doplnky a príslušenstvo. Patria sem napríklad čiapky, rukavice, ponožky, šály a masky, ktoré slúžia opäť na dodatočnú ochranu a komfort aj v poveternostných podmienkach. Dokonca, existuje aj špeciálne oblečenie a doplnky pre rôzne druhy poľovania. Napríklad, lovecké kabáty, ktoré sú určené pre chladnejšie prostredie, prípadne neoprény. Tie sa využívajú na poľovanie vo vodných plochách.

Zamerajte sa na veľkosť a štýl

Keď si budete vyberať poľovnícke oblečenie, neváhajte venovať väčšiu pozornosť aj veľkosti, prípadne štýlu. Oblečenie by totiž malo byť dostatočne voľné, aby ste pod ním mohli nosiť aj iné vrstvy oblečenia, ak je to potrebné. Rovnako by ste si tiež mali vybrať oblečenie, ktoré sa hodí prostrediu, v ktorom plánujete zahájiť poľovačku a v ktorom sa budete pohybovať. Existuje tiež viacero typov poľovania, preto neváhajte zamerať pozornosť na konkrétny typ, do ktorého sa plánujete pustiť. Čo sa týka štýlu, v súčasnej dobe nájdete skutočne hotové spektrum rôznorodých druhov poľovníckeho oblečenia. Preto si neváhajte vybrať zo širokej ponuky také, ktoré sa vám páči najviac.

Starostlivosť o poľovnícke oblečenie

Určite by ste mali venovať istú pozornosť aj údržbe poľovníckeho oblečenia. Väčšia druhov poľovníckeho oblečenia je vyrobená tak, aby sa dala prať v práčke. Avšak, vždy by ste mali brať ohľad na teplotu a druh prania. Preto dodržiavajte pokyny výrobcu ohľadom starostlivosti. Iba tak si totiž zachováte dlhšiu životnosť poľovníckeho oblečenia. Nezabúdajte tiež, že pri niektorých materiáloch by ste mali použiť aj špeciálne pracie prostriedky, ktoré sú určené na zachovania vodoodpudivých vlastností.

Poľovnícke oblečenie je rozhodne dôležitou súčasťou vybavenia každého lovca. Aj napriek tomu, že poľovanie je fascinujúca aktivita, častokrát je aj náročná. Preto si vyžaduje istú dávku pohodlia, bezpečnosti a funkčnosti. Nezabúdajte aj na to, že poľovnícke oblečenie by malo byť po správnosti aj v súlade so zákonnými predpismi a etickými princípmi lovu. Vždy preto myslite na bezpečnosť, ktorá by mala byť na prvom mieste.

Zaujal vás článok? Zdieľajte ho priateľom: